Ferroli Kombi Isı Sensörü Arızası

Sadece Ferroli kombilerinde değil, şuan kullanılan bütün kombilerde en çok arızalanan parça hiç kuşkusuz ısı sensörleridir. Kombilerin içerisinde iki farklısı sensörü bulunur. Bunlar NTC ve PTC olarak adlandırılırlar. Bu iki parça da sürekli olarak ana kart ile haberleşerek ısı bilgisini ana karta iletir.

Ferroli Kombi Isı Sensörü Arızası

NTC ve PTC farklı prensiplere göre çalışan iki ısı sensörüdür. NTC negatif ısı katsayısına göre çalışır. Yani ısı arttıkça direnç de artar ve ısıyı baskı altında tutmaya çalışır. Isı konusunda ise sürekli ana karta bilgi vererek ısının kontrol altında tutulmasına katkı sağlar. PTC ise bunun tam tersidir, yani Pozitif ısı katsayısına göre çalışır. Doğal olarak ısı arttıkça direnç azalır ve iletkenliği artar.

NTC kombi içerisinde suya temas ettiği için en fazla bozulan parça olması normaldir. Çünkü zamanla oksitlenme yapması kaçınılmaz oluyor. Parçanın kısa devre yapması da oldukça sık görülen durumlardan biri oluyor. Bu durumda NTC’nin tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekiyor.

Kombide ısı sensörü arızalarında kullanıcıların fiziki bir müdahale yapmamaları tavsiye edilir. Çünkü NTC arızaları belirli bir teknik bilgi ve deneyim isteyen arızalardır. Eğer teknik bir altyapınız yok ise müdahale etmeniz daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle ısı sensörü arızalarında Ferroli kombi servisi arayarak profesyonel yardım almak gerekir. Gelen ekipler kısa süre içerisinde sensörü değiştirerek sorunu ortadan kaldırırlar.

TIKLA SERVİSİ ARA
Dysonservis.co Buderus-servis.org Vaillant-servis.org Baymak-servis.org Kombicozum.com Arizacozum.com 444 55 45 Bosch-servis.org